Wojciech Gerson. Gdańsk w XVII wieku. 1865. Olej na płótnie. 103,5 x 147 cm. Muzeum Narodowe, Poznań.


Niektórzy mają skłonność do nadinterpretacji. Nieistniejących szukając podtekstów, podejrzliwie snują nowe wątki. A innym znów razem redukują przekaz, sprowadzając go do biograficznej notki. Tu jednak pomiędzy wierszami trzeba umieć czytać...
Ze zrozumieniem.

wtorek, 15 marca 2016

Bądźmy w kontakcie, czyli w końskim takcie

Po raz kolejny przekonałam się wczoraj, jak źle nam się może przysłużyć niefrasobliwe potraktowanie wiodącej zdobyczy cywilizacji. Umówiłam się z siostrą w dużej galerii handlowej. Ot, na chwileczkę, by posłużyć radą w kwestii nowej ramoneski. Wiadomo - co dwie głowy dwie pary oczu...

Już w autobusie coś wyglądało mi podejrzanie - jakaś zbyt lekka ta moja torebka.
Nie wzięłam telefonu. (Ach, jaka wolność!)
Lecz zaraz potem - jakże ja teraz siostrę w tych czeluściach znajdę?
Mam pomysł - wszak wiem, w którym sklepie jest rzeczona ramoneska. Jak pomyślałam, tak też
zrobiłam. Niestety... Kto zna moją siostrę ten zrozumie. Dla tych, którzy nie znają: zanim ona dojdzie w umówione miejsce, musi zawiesić oko dosłownie na wszystkim, co tylko znajdzie się na trasie.

Co robić? (Głodno, chłodno i do domu daleko.) Żartuję, dojazd do domu to zaledwie jakieś osiem minut. Co i tak nie zmienia faktu, że nie sposób będzie nam się spotkać.
Automatów telefonicznych w zasięgu wzroku brak. (Po co komu automaty, wszak nawet bezdomni mają teraz komórki.) Obcej osoby nijak o użyczenie telefonu nie poproszę. To już byłaby ostateczność - godziwa tylko w obliczu niebezpieczeństwa.
Zresztą, gdybym nawet cudem zyskała dostęp do aparatu - i tak nie miałabym do kogo zadzwonić.
Bowiem nie pamiętam żadnego z numerów. (Oj, niedobrze, niedobrze.)
Ani do siostry, ani do żadnego z dzieci. O pozostałych nawet i nie warto gadać.
No dobra, w nieużywanych czeluściach pamięci czai się gdzieś jeszcze mój numer domowy. Jednak na nic mi on teraz - dziecię moje wszak wybyło na ten wieczór z domu.

Dość, że spędziłam w tym sklepie godzinę. Straciwszy już wszelką nadzieję udałam się po zakup dóbr priorytetowych (chleba tudzież papieru toaletowego). Atoli tuż przed wyjściem coś mnie jednak tknęło i wróciłam do "naszego" sklepu. Tam na siebie wpadłyśmy. Miast paść sobie w ramiona, "najgorsze wyrazy powtarzałyśmy po tysiąc razy". (To taka nasza parafraza z Boya.)
Jednak popsioczyłyśmy tylko dla formalności, bowiem w istocie obie byłyśmy uradowane.
Mimo, iż finał tym razem udany - ramoneska szczęśliwie została zakupiona - warto się jakoś na podobną okoliczność zabezpieczyć.
- Wbić sobie do łba choćby jeden (najłatwiejszy) numer do któregoś z dzieci.
- Mieć przy sobie karteluszek z najważniejszymi kontaktami.
- No i kluczowe: pod żadnym pozorem nie zapominać o telefonie!
Wolność wprawdzie bezcenna, lecz odwrotu od cywilizacji (już niestety) nie ma.

37 komentarzy:

 1. Bez telefonu jak bez ręki! Ramoneska niczego sobie ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak zwykle wysłałaś dwa razy:)).
   Tak, teraz bez telefonu ani rusz.

   Usuń
 2. Zdarzyła mi się podobna historia - umawiałam się z córką, tyle że nie w konkretnym sklepie, a po prostu "w CH" i to nie na ściśle określoną godzinę (to zdzwonienie się było w domyśle). Doszłam jednak do wniosku, że prędzej czy później znajdzie mnie, jeśli postoję w centralnym punkcie z fontanną :). Ale telefon lepiej brać... Fajna ramoneska.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeważnie intuicja podpowiada ten właściwy sposób. Szczególnie, jeśli chodzi o dobrze znanych ludzi.

   Usuń
 3. mnie też dręczy, ze tak mało nr tel znam na pamięć
  a kiedys wszyscy pamietali wszystkie numery do kolezanek, ciotek, sasiadów...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś nie mieliśmy tyle do zapamiętania:). Poza tym jeśli wiemy, że mamy w systemie, to już nie chce nam się dodatkowo wysilać.

   Usuń
 4. znam człowieka, który nie ma tel komórkowego
  jest czynny zawodowo, ma rodzinę, znajomych, a tel nie i koniec
  doprowadza nas do szału!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli taki "ostatni bastion". Nie ma już dla nich miejsca we współczesnych realiach. Niestety...

   Usuń
 5. Ja mam trzy telefony (o czasy! o obyczaje!) i nawet własnych numerów nie pamiętam. Może się zdarzyć, że kiedyś się zgubię i nigdy nie odnajdę. Takie czasy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś miałam poważny problem - nie potrafiłam na poczekaniu przypomnieć sobie własnego (jedynego) numeru telefonu. O mały włos dobra praca przeszłaby mi koło nosa. Na szczęście w ostatniej chwili doznałam olśnienia.

   Usuń
 6. Moja teściowa poszła do piwnicy i wychodząc z niej zostawiła klucze od domu w środku. Zimą, bez telefonu ani ubrań. Uratowali ją sąsiedzi - pozwolili skorzystać z telefonu. A pamietala tylko nasz domowy numer. Dobrze że tak i że był ktoś w domu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To mogło skończyć się niewesoło. Dobrze, że trafiła na życzliwych ludzi. Z sąsiadami lepiej żyć w dobrej komitywie, bo nigdy nic nie wiadomo.

   Usuń
 7. Telefonu kiedyś bardzo pilnowałam. Teraz zapominam o nim bardzo często. Moi rodzice już nie zadzwonią, a Bogumił jest pokój obok :-)
  Cieszę się, że nie tylko ja nie znam telefonu do najbliższych :-)

  Dwa dni temu wybraliśmy sie do miasta (czytaj do Gdańska), weszłam do sklepu z obuwiem. Przeleciałam wzrokiem półki. Gumofilców ani kaloszy nie było, więc wyszłam. Teraz takich stroi szukam. I tu jest pomysł na wpis "moda wiejska" :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedy wychodzę na krótką chwilkę, celowo nie zabieram "grzmota". Gorzej, kiedy idzie się na spotkanie, zwłaszcza z nowo poznaną osobą:).

   Tak, teraz już będziesz musiała zmodyfikować swój pogląd na ubieranie się. Może napiszę post o czymś nawiązującym. Przyznam, że mam mieszane uczucia w związku z tym, czym ostatnio żyjecie, z tą nagłą zmianą. Ze względu na Was cieszę się i kibicuję wszystkim tym poczynaniom, ale jakiś dziwny smutek do mojego systemu się wkradł...

   Usuń
 8. Faktycznie bez telefonu, jak bez ręki. Do mamy i córki pamiętam, do M. już niekoniecznie, bo ten numer taki długi. Ale chyba go sobie i tak wpiszę na wszelki wypadek do jakiejś karteczki, którą będę zawsze nosić przy sobie w portfelu! :) Nauczka ważna, że faktycznie czasy teraz kompletnie inne i bez podania dokładnych danych azymutowych i godzinowych już się odnaleźć nawet w większym sklepie nie sposób :)
  A ramoneska świetna, nie wiedziałam, że tak się taka kurteczka nazywa, a mam podobną z niesymetrycznym zapięciem! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam kilka podobnych. Jedną, taką o militarnym kroju, ze srebrnymi guzikami zgubiłam na wycieczce. Do dziś nie mogę jej odżałować i wciąż szukam takiej, która mogłaby ją zastąpić.
   Ach, takie już mamy czasy, że wychodząc z domu bez "wyposażenia" czujemy się bezbronni, niczym ten hipotetyczny król, którego wystawiono w samej bieliźnie poza bramy pałacu.

   Usuń
 9. Prawdą jest, że teraz bez telefonu jak bez ręki. A może nawet bez dwóch
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Fajna ramoneska (kiedys tylko zarezerwowana dla fanów mocniejszych dźwięków)szkoda,ze się nam Erratko nie zaprezentiwalas w niej..czy to dla siostry??Bo juz się poplątalam:-)
  Oj telefon,to teraz dla większości jak prawa ręka,czasami zdarzy mi się go zapomnieć i właśnie wówczas jest mi najbardziej potrzebny :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciiii... bo jeszcze się wyda:)) Jasne, że dla siostry.

   Usuń
 11. Fajna ta Twoja nowa ramoneska :)
  Fakt, przyrośliśmy do komórek dość mocno, a kiedyś jakoś sobie bez nich radziliśmy. Truizm, wiem ;)
  Takie życie i wyzwania nowoczesnego, dynamicznego i wiecznie młodego społeczeństwa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze nam gardłem wyjdzie, a właściwie już wychodzi:).

   Usuń
 12. Kurteczka fajna.
  A ja pamiętam telefony. Prawie wszystkie. Co więcej, pamiętam nawet takie, których nie używałam z dziesięć lat, stare numery znajomych, którzy owe numery dawni zmienili. Oraz np. daty urodzin ich dzieci... taka przypadłość.
  Ale telefon i tak zawsze noszę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wygląda na to, że i ja pamiętam parę z takich, które pochodzą z najwcześniejszych czasów. Numer mojej koleżanki szkolnej i kolegi. Tyle, że w kluczowej sytuacji nie przydałyby mi się już na nic.

   Usuń
 13. Ale się uśmiałam! Jakbym o sobie czytała, też nieraz myślę, jak to by było w skrajnej sytuacji gdy trzeba by było wykrzesać z głowy choć jeden telefen do najbliższych... nic pustka w głowie... a jakby od tego zycie zależało - myślę ze zgrozą... musze to opanować! ramoneska śliczna!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki:). Oj tak; jakby od tego miało zależeć życie. Trzeba nam wnioski wykrzesać w te pędy:)

   Usuń
 14. Witam serdecznie. Pozwole sobie napisać do Pani w odpowiedzi na komentarz na blogu Pani Doroty. W swoich komentarzach staram sie nikogo nie obrażać i respektować inne poglądy ale nie widzę powodu aby z nimi nie polemizować. Umiejętność dyskusji to domena inteligentnych, otwartych ludzi. Niestety Pani Dorota jest osoba uznajaca tylko jej racje a jej odpowiedzia na polemikę jest "precz z mojego bloga". Bardzo to dojrzale i kulturalne 😊 Moim zdaniem jeśli nie życzy sobie komentarzy to niech po prostu je zablokuje. To nieco smieszne ze mozna komentowac ale tylko komentarze zgodne z myśleniem Pani Doroty są publikowane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To smutne, że ostatnio wielu z nas zapomniało o poszanowaniu dla ...człowieka. Nawet nie tyle rozmówcy, ile po prostu drugiego człowieka. Postanowiłam nie zabierać już głosu tam, gdzie za wiele się politykuje. Wprawdzie od polityki nie ma ucieczki - wszyscy siedzimy w tym po uszy - lecz jakoś nie bawi mnie takie półinteligentne przerzucanie się inwektywami. Co zaś do komentarzy - tak to już bywa, że nie wszędzie można być persona grata:)

   Usuń
 15. Kurtka świetna, podobnie jak sukienka o której pisałaś ostatnio! :-))

  OdpowiedzUsuń
 16. Poznałem nowe słowo - dziękuję.
  Zajrzałem do wikipedii, polskiej i angielskiej.W tej drugiej taka część garderoby nazywa się - leather jacket. Ciekawa jest lista znanych użytkowników - na pierwszym miejscu - UWAGA - BOLSZEWICY!! Zespół Ramones dopiero w drugiej dziesiatce.
  P.S. Komentarz tej treści napisałem już wczoraj, ale gdzieś zniknął. Podejrzewam, że nie powodem było to słowo napisane duzymi literami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Leather jacket z uwagi na tradycję - takie kurteczki kiedyś szyte były ze skóry. Obecnie - z czego dusza zapragnie. Taka cenzura? Toż to być nie może:)
   Czytałam, owszem, czytałam o carskim gimnazjum. Też nie zawsze udaje mi się zamieścić komentarz. Z racji wyjazdu zaległości nadrobię w "wolniejszym" terminie.

   Usuń
 17. ja bez telefonu nie wychodze z domu ... bo mam wtedy zagrożone poczucie bezpieczeństwa :)

  OdpowiedzUsuń
 18. A ja mam pamięć jak słoń! :) Nie tylko do numerów, chociaż pochwalę się, że pamiętam nawet numer rodzinnego telefonu domowego, który został zlikwidowany +/- 10 lat temu... :) Pamiętam numer komórkowy do Mamy, do przyjaciółki i... do byłego faceta, jakby ten ostatni był mi najbardziej do szczęścia potrzebny. ;) Ale mimo wszystko bez telefonu się nie ruszam, bo prócz do kontaktowania się ze światem, służy też jako GPS i odtwarzacz muzyki. :)

  Ładna ta ramoneska, choć sama kupuję wyłącznie czarne, w których kołnierz nałogowo wypełniam różnorakimi przypinkami. :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Minionej nocy przyśniło mi się, że włączyłam w telefonie jakiś tryb dyskretny i nie doszły do mnie żadne połączenia ani SMSy do znajomej blogerki, która ponoć specjalnie dla mnie przyjechała do Kołobrzegu. Ostatni SMS brzmiał "żałuję, że nie pojechałam prosto do domu, tylko tu zostałam". Obudziłam się zlana potem i dopiero po kilku godzinach przeszedł mi stres z tym związany. PA-RA-NO-JA. ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Masz rację, teraz nawet bezdomni mają telefony, niektórzy nawet smartfony.
  Czasami się zastanawiam, jak kiedyś ludzie funkcjonowali bez telewizji, Internetu czy telefonów. Nie mam pojęcia..
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 21. Ja już jakis czas teu pzrepisałam numery telefonu do notesu ...w razie czego:)
  a swoją drogą to fakt , takie mamy teraz czasu,że bez telefonu , komputera itp ani rusz..nawet moja mama, pani po 70 uzalezniona, że aż:):)
  Wiosenne pozdrowienia ślę

  OdpowiedzUsuń